Informatyvus susitikimas su CPVA vadovais
Lapkričio 13 dieną Šiaulių miesto savivaldybėje įvyko Šiaulių regiono plėtros tarybos administracijos kartu su Šiaulių miesto savivaldybe organizuotas Šiaulių regiono plėtros tarybos kolegijos ir Šiaulių regiono plėtros tarybos strateginės darbo grupės susitikimas su Viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (toliau – CPVA) vadovais: atvyko Direktorė Lidija Kašubienė, Direktoriaus pavaduotoja Europos strateginių investicijų fondo ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano valdymui Jūratė Lepardinienė, Energetikos ir aplinkos apsaugos projektų skyriaus vadovė Kristina Dėjė ir šio skyriaus Vyresnysis projektų vadovas Romuald Grabštunovič.
Svečiai pristatė 2021–2027 metų ES investicijų programos įgyvendinimo regionuose statistiką. Šiaulių regionas buvo įvardintas kaip vienas iš lyderių pagal paskelbtų kvietimų ir pasirašytų sutarčių projektams skaičius. Svečiai pasidžiaugė, kad projektų įgyvendinimo planai parengti pakankamai kokybiškai, atsižvelgiant į gairių reikalavimus pateikti visi reikalingi vertinimui dokumentai. Tačiau reikėtų atidžiau įsivertinti finansavimo galimybes ir atitiktį išankstinių sąlygų reikalavimams.
Įvardinti pagrindiniai projektų vertinimo trukdžiai: neparengta techninė dokumentacija; nesutvarkyti žemės naudojimo teisių dokumentai; neatlikti viešieji pirkimai; dėl kai kurių objektų nesuderinti klausimai su vietos bendruomene. CPVA atstovai ragino nelaukti paraiškos pateikimo termino ir kuo anksčiau suplanuoti paraiškoms reikalingų dokumentų rengimą, jei reikia konsultuojantis su CPVA darbuotojais.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pasidalino patirtimi, kai nemažai projektų buvo derinami iš anksto, dar nesulaukus kvietimo teikti projektų įgyvendinimo planus. Jis paragino ir kitas savivaldybes ankstinti projektų rengimą.
Šiaulių regiono plėtros tarybos administracijos direktorius Viktoras Strups pristatė 2022-2030 m. Šiaulių regiono plėtros plano įgyvendinimo aktualijas. Iš 118 regiono projektų spalio 31 d. duomenimis vertinimui CPVA pateikti 42 projektų įgyvendinimo planai, iš jų 19 projektų jau pasirašyta arba rengiama sutartis. Čia ryškus lyderis – Šiaulių miesto savivaldybė, pagal sutartis jau „įdarbinusi“ per 70 procentų turimų ES lėšų. Direktorius įvardino ir tris iššūkius regionui: administracija siūlo paankstinti kai kurių projektų įgyvendinimo pradžią į ne vėliau kaip 2026 m. I ketvirtį ir paankstinti kai kurių projektų įgyvendinimo pabaigą į ne vėliau kaip 2029 m. II ketvirtį; projektų įgyvendinimo planų rengimo ir vertinimo metu dažnai tenka keisti 2022-2030 m. Šiaulių regiono plėtros planą, savivaldybės norėtų labai greito plano pakeitimo, tačiau plano keitimo procedūra reglamentuota taip, kad pakeitimas užtrunka ne trumpiau kaip mėnesį. Diskutuota su CPVA atstovais, kaip būtų įmanoma šią procedūrą sutrumpinti.
Diskusijose aktyviai dalyvavo Akmenės, Kelmės ir Pakruojo rajonų bei Šiaulių miesto merai, regiono savivaldybių administracijų atstovai. Iškelta ir aptarta nemažai aktualių klausimų. CPVA vadovai pakvietė regiono specialistus konsultuotis su CPVA darbuotojais dėl projektų rengimo ir įgyvendinimo, pažadėjo operatyvią ir tinkamą metodinę pagalbą.
Nuorodos į kitas publikacijas:
Šiauliai diktuoja tempą: daugiausiai sudarytų sutarčių ir pateiktų paraiškų dėl regioninių ES projektų Lietuvoje https://www.siauliai.lt/lt/news/view/siauliai-diktuoja-tempa-daugiausiai-sudarytu-sutarciu-ir-pateiktu-paraisku-del-regioniniu-es-projektu-lietuvoje
Šiauliai demonstruoja sektiną lyderystę regioninėje politikoje https://sc.bns.lt/view/item/496167